daroshafa

یوسف خورشیدی

daroshafa

http://daroshafa.blogfa.com

اورژانس دارالشفاء حضرت زهرای مرضیه(س)

اورژانس دارالشفاء حضرت زهرای مرضیه(س) - بهارنامه2

اورژانس دارالشفاء حضرت زهرای مرضیه(س)

<-BlogAbout-> از روزی که پرستار شدم...

اورژانس دارالشفاء حضرت زهرای مرضیه(س)

 
کاربر مهمان، خوش آمديد!   امروز  
 
فهرست اصلی
لینکهای سریع
صفحه اول
آرشیو
ایمیل
موضوعات

آرشیو مطالب

لینکستان
آرشیو تماس با ما


بهارنامه2

جملاتی پند آمیز از بزرگمهر

دل در آرزوی آنچه دسترسی بدان متصور نیست نباید بست ، از آن که مایه رنج تن و بلای جان است .

کسی در شمار دانایان است که بر آنچه از دستش رفته افسوس نخورد  ، از نایافته به رنج نباشد ، چون در طلب مرادی با سختی رویا رو شود سست نگردد و دل به ناامیدی نسپارد .

خود را با هوس نزدیک مکن که خرد از تو روی بر می تابد .

اگر خرسند و رضا باشی زندگی به دلخواه می سپاری .

در آیین خرد در هر کاری اندیشه باید .

برای آدمی دشمن دانا از دوست نادان بهتر است .

دیو کین و دیو سخن چینی گزنده است . سخن چین هرگز جز به دروغ لب نمی گشاید . گفتارش همیشه بی فروغ است .دو روی و سخن چین از مهر یزدان بی بهره اند و از او در هراسند .

هرکس گوش نصیحت نیوش داشته باشد ، و دل به آموختن بسپارد ، بسا سخنان سودمند که از دانایان بشنود .

کسی که زبانش را از بد گفتن باز دارد ، دل هیچ کس را به گفتن سخنان زشت نیازارد .

به نزدیک خردمندان چهار چیز بر پادشاهان عیب است : ترسیدن در میدان جنگ ، گریز از بخشندگی ، خوار داشتن رای خردمندان ، شتابزدگی و نا آرامی و بی قراری در کارها .

اگر روزي به چيزي نيازمند شدي به ملک و مال و ديگر اسباب حشمت و بزرگي خويش مناز . به کار و پيشه اي بپرداز که نامت سبک و ننگين نشود .

 بخشنده نیک خوی آن کس است که به بخشش جانش را آراسته گرداند . دور از جوانمردی است که بخشنده بر آن کسی که چیزی به او داده یا خیری رسانده منت نهد .

منابع

  • ایران در زمان ساسانیان نوشته کریستنسن ترجمه یاسمی
  • جوامع الحکایات سدیدالدین محمدبن‌محمد عوفی

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

داستان هايي كوتاه از اينشتين

یک روز در هنگام تور سخنرانی ، راننده آلبرت انیشتین ، که اغلب در طول سخنرانی او در انتهای سالن می نشست ، بیان کرد که او احتمالا می تواند سخنرانی انشتین را ارائه دهد. زیرا چندین مرتبه آن را شنیده است. برای اطمینان بیشتر ، در توقف بعدی در این سفر، انیشتین و راننده جای خود را عوض کردند و انشتین با لباس راننده در انتهای سالن نشست.

 

پس از ارائه سخنرانی بی عیب و نقص ، توسط یک عضو از شنوندگان از راننده سوال دشواری شده بود. راننده انشتین خیلی معمولی جواب داد: “خب ، پاسخ به این سوال کاملا ساده است. من شرط می بندم راننده من ، (اشاره به انشتین) که در انتهای سالن وجود دارد ، می تواند پاسخ این سوال را بدهد.”

 

 2

 

همسر آلبرت انیشتین غالبا اصرار داشت که او در هنگام کار باید لباس های مناسب تری استفاده کند. انیشتین همواره می گفت: “چرا باید این کار را بکنم هر کسی اینجا می داند من که هستم.” هنگامی که انیشتین برای شرکت در اولین کنفرانس بزرگ خود شرکت کرد نیز همسرش از او خواست که لباس مناسب تری بپوشد، انشتین گفت: “چرا باید این کار را بکنم هیچ کسی اینجا مرا نمی شناسد.” 

4


هنگامی که آلبرت انیشتین شاغل در دانشگاه پرینستون بود ، یک روز قرار بود به خانه برود ولی او آدرس خانه اش را فراموش کرده بود. راننده تاکسی او را نمی شناخت. انیشتین از راننده پرسید آیا او می داند خانه اینشتین کجاست. راننده گفت : “چه کسی آدرس اینشتین را نمی داند؟ هر کسی در پرینستون ادرس خانه انشتین را می داند. آیا می خواهید به ملاقات او بروید؟” . اینشتین پاسخ داد :” من اینشتین هستم . من آدرس منزل خود را فراموش کرده ام ، می توانید شما مرا به آنجا ببرید؟ ” . راننده او را به خانه اش رساند و از او هیچ کرایه ای نیز نگرفت.


5

 

یک بار اینشتین از پرینستون با قطار در سفر بود که مسئول کنترل بلیط به کوپه او آمد. وقتی او به اینشتین رسید ، انیشتین به دنبال بلیط جیب جلیقه اش را جستجو کرد ولی نتوانست آن را پیدا کند. سپس در جیب شلوار خود جستجو کرد ولی باز هم بلیط را پیدا نکرد. سپس در کیف خود را نگاه کرد ولی بازهم نتوانست آنرا پیدا کند.بعد از آن او صندلی کنار خودش را جستجو کرد ولی بازهم بلیطش را پیدا نکرد.

 

مسئول بلیط گفت : دکتر اینشتین ، من می دانم که شما که هستید . همه ما به خوبی شما را می شناسیم و من مطمئن هستم که شما بلیط خریده اید، نگران نباشید. و سپس رفت. در حال خارج شدن متوجه شد که فیزیک دان بزرگ دست خود را به پایین صندلی برده و هنوز در حال جستجوست.

 

مسئول قطار با عجله برگشت و گفت : ” دکتر انیشتین ، دکتر انشتین ، نگران نباش ، من می دانم که شما بلیط داشته اید، مسئله ای نیست. شما بلیط نیاز ندارید. من مطمئن هستم که شما یک بلیط خریده اید.”

 

اینشتین به او نگاه کرد و گفت : مرد جوان ، من هم می دانم که چه کسی هستم. چیزی که من نمی دانم این است که من کجا می روم!!!

...............................................................................................................................................................................

پنج غذای طلایی برای زنان      

 

 

خوردن این پنج غذا می‌تواند به زنان کمک کند زندگی سالم تری داشته باشند .

 از خوردن ماست کم‌چرب لذت ببرید  

 

 ماست یک غذای مقوی و سالم به حساب می‌آید و هر چه سن یک خانم بالاتر می‌رود،نیاز به این نوع از لبنیات هم بیشتر می‌شود.از آنجایی که پوکی‌استخوان یکی از عوارض پیری است ماست که سرشار از کلسیم است می‌تواند این بیماری را به تاخیر بیندازد.مطالعات نشان داده است که خوردن ماست حتی می‌تواند خطر سرطان پستان را در زنان کاهش دهد.
مدارکی هم وجود دارد دال بر اینکه خوردن ماست می‌تواند مشکلات گوارشی و اختلالات و مشکلات التهابی دستگاه گوارش را کاهش بدهد.این اختلالات در زنان شایع‌تر از مردان است.طبق تحقیقات دانشمندان ماست همچنین می‌تواند خطر زخم‌های معده و عفونت‌های واژن را در زنان کاهش بدهد.پس هنگام صبحانه، نهار یا شام یا به عنوان میان‌وعده، ماست بخورید.یک فنجان ماست در حدود 448 میلی‌گرم کلسیم دارد که در هر سنی، هر خانمی برای داشتن استخوان‌هایی سالم به آن نیاز دارد.

ماهی به جای گوشت قرمز

محققان علوم تغذیه توصیه می‌کنند که در هفته سه بار ماهی بخورید.  عامل موثر و مفیدی که در ماهی است و آن را ارزشمند کرده، اسیدچرب امگا3 است.اسیدچرب امگا3 موجود در ماهی نه تنها نقش حیاتی و مهم در سلامت غشای سلولی دارد بلکه بدن ما را از بسیاری از بیماری‌های تهدیدکننده نجات می‌دهد.برخی از این بیماری‌ها شامل، بیماری‌های قلبی،سکته،فشارخون بالا،افسردگی،درد مفاصل و بسیاری از بیماری‌های التهابی نظیر لوپوس و‌ارتریت روماتویید است.
بسیاری از محققان دانشگاه نیویورک می‌گویند مصرف روغن ماهی اثرات محافظتی در برابر بیماری‌ آلزایمر دارد.

 حبوبات

 خانم‌ها باید در هفته 3 تا 4 وعده از حبوبات استفاده کنند.اگر بخواهیم یک غذای مفید در عین حال کم‌چرب و سرشار از پروتئین و فیبر را معرفی کنیم می‌توانیم حبوبات را نام ببریم. حبوبات اثرات محافظتی علیه بیماری‌های قلبی و سرطان پستان دارد.حبوبات همچنین نقش مهمی در تنظیم و پایداری هورمون‌های زنانه دارند.خیلی از ما به حبوبات به عنوان یک غذای مستقل و مغذی نگاه نمی‌کنیم و شاید تنها گاهی حبوبات را در آش‌ها استفاده کنیم در حالی که حبوبات یکی از سالم‌ترین غذاهایی هستند که زنان می‌توانند مصرف کنند.
در یک مطالعه که نتایج آن در نشریه سرطان آمریکا درج شده است محققان دریافتند که حبوبات مخصوصا عدس بدن را علیه سرطان پستان محافظت می‌کنند.بین شیوع کم‌ بیماری‌های قلبی-‌عروق و مصرف زیاد حبوبات ارتباط واضحی وجود دارد.منظور از حبوبات هم، لپه، عدس، انواع لوبیا، بادام زمینی است. علاوه بر فیبر فراوان موجود در حبوبات، این موادغذایی می‌توانند سبب کاهش سطح کلسترول شوند و ماده ایزوفلاون موجود در آنها می‌تواند به تنظیم هورمون‌ها کمک کند و از بروز سندرم پیش از قاعدگی در زنان جلوگیری کند.حبوبات همچنین حاوی ماده‌ای است به نام مهار کننده پروتئاز که می‌تواند از سرطان پستان جلوگیری کند.مهار کننده‌های پروتئاز تقسیم سلول‌های سرطانی را کند و یا متوقف می‌کند. خیلی نکته‌ها و مزایا در مورد حبوبات وجود دارد اما به همین بسنده می‌کنیم که اگر شما خانمی هستید که در سن باروری قرار دارید، بدانید که حبوبات دارای اسیدفولیک هستند که برای هر خانمی که قرار است مادر شود لازم و ضروری و بسیار ارزشمند است.

 میوه‌های قرمز بخورید:

 گوجه‌فرنگی، هندوانه، گریپ‌فروت و هر میوه قرمز دیگر را هر هفته مصرف کنید.ماده مفید موجود در همه این میوه‌ها لیکوپن است. لیکوپن از ابتلا به سرطان پروستات جلوگیری می‌کند و اثرات مفیدی هم برای زنان دارد.طبق برخی مطالعات لیکوپن بدن خانم‌ها را از سرطان پستان محافظت می‌کند.همچنین دارای آنتی‌اکسیدان‌های قوی است که زنان را در برابر بیماری‌های قلبی محافظت می‌کند.حتی مصرف گوجه‌فرنگی و سایر میوه‌های قرمز باعث می‌شود شما جوان‌تر بمانید و احساس شادابی و نشاط بیشتری داشته باشید. همه این تاثیرات به خاطر این است که این میوه‌ها مانع از تاثیر اشعه ماورای‌بنفش خورشید روی پوست می‌شود.

 آب مرکبات مخصوصا پرتقال بخورید
مصرف زیاد پرتقال علاوه بر پیشگیری از سرطان معده،در پیشگیری از انواع دیگر سرطانها نیز مؤثر است.از جمله سرطان مری در اشخاصی كه زیاد پرتقال می خورند، 50 درصد كمتر از اشخاصی است كه آن را كمتر مصرف می كنند و یا اصلاً نمی خورند.همچنین میزان ابتلا به سرطان لوزالمعده در مصرف كنندگان پرتقال در پایین ترین حد قرار دارد.محققان دریافته اند كه پرتقال و سایر مركبات در پایین آوردن كلسترول خون نیز مؤثرند و این خاصیت مدیون وجود پكتین(Pectin) یا ماده الیافی پوست و ورقه های نازك مابین پره های پرتقال است.یك لیوان آب پرتقال دارای 120 میلی گرم ویتامین سی یعنی دوبرابر مقدار توصیه شده در روز است و علاوه بر آن دارای مقادیری كلسیم، پتاسیم،نیاسین و اسید فولیك است.آب پرتقال سرشار از الیاف (فیبر) است، به ویژه اگر با گوشت یا میوه مصرف شود.

...............................................................................................................................................................................

 

سبوس(گندم و برنج) وخواص آن

تهیه کننده:دکتر سید مهدی دیباجی               

 

 سبوس پوست خشکی است که با الک کردن آرد حبوبات از آنها جدا می شود.

از نظر طبیعت سبوس گندم گرم و خشک و گرمی آن کمتر از خود گندم است.مصرف سبوس گندم باعث روان شدن و سهولت در دفع

می شود.به خاطر  گرم و خشک بودن محلل بلغم و تعدیل کننده ی مزاج بلغمی است.

از سبوس گندم در ترکیب با روغن زیتون و سرکه پمادی ساخته می شود که در درمان دردهای مفصلی مفید است.

تقریبا از شانزده عامل غذایی گندم دوازده عامل آن همراه با سبوس خارج می شود.به همین دلیل خوردن سوپ گندم برای افرادی که از نان سفید استفاده می کنند ضروری به نظر می رسد.

جوشانده ی سبوس گندم در درمان سرفه و زکام های سخت موثر است.

جوشانده ای که با عسل شیرین شده باشد یبوست های ناشی از کم کاری کبد را درمان می کند.

از سبوس گندم می توان نان سفید هم تهیه کرد.ولی سنگین بوده و ترشحات معده را زیاد می کند.مبتلایان به زخم معده و بدخیمی های دستگاه گوارش باید از سبوس گندم پرهیز کنند.مصرف سبوس در نان نیاز به تخمیر کامل خمیر دارد وگر نه باعث اختلال در جذب آهن می شود.لذا مصرف خام سبوس توصیه نمی شود.

 بوده و برنج سفید فاقد این ویتامین است.بهترین راه برای جبران این کمبود خوردن سوپ سبوس برنج است.B سبوس برنج حاوی ویتامین

سوپ سبوس برنج موهای سفید را پس از سه ماه تیره کرده و ریزش موها را کم می کند.به شخص نیروی جوانی بخشیده و عمر را طولانی می کند.

طرز تهیه سوپ سبوس برنج:

حدودا چهل گرم پوست برنج را با دو استکان آب و یک قاشق سوپ خوری سرکه یا یک قاشق چای خوری جوهر ماست (اسید لاکتیک) مخلوط کرده مختصری جوشانده و پس از صاف کردن آب آن را با غذا می خورند.

نیز غنی است  B و C  را جایگزین برنج های معمول در سبد غذایی خانواده کرد که از ویتامین های(Brown riceمی توان برنج قهوه ای (

......................................................................................................................................................................................

 

تأثیرات بسیار عجیب و باور نکردنی رنگ ها

 

 

برای لاغر شدن ، از بشقاب و رومیزی آبی رنگ استفاده کنید. رنگ آبی اشتها را کم می‌کند.

 


اگر کم خواب هستید وسایل اتاق خواب را به رنگ بنفش درآورید یا از چراغ خواب به رنگ بنفش استفاده کنید. رنگ بنفش آرامش دهنده و خواب‌آور است .

 


اگر از کم خونی رنج می‌برید، میوه‌های قرمز رنگ مانند گیلاس ، توت فرنگی و گوشت قرمز مصرف کنید .

 اگر بی‌حال و حوصله هستید، رنگ نارنجی را انتخاب کنید، هنگام استحمام صبحگاهی از حوله و ابزار نارنجی استفاده کنید، رنگ نارنجی بی‌حالی شما را از بین می‌برد .

 


اگر مشکلی پیش روی شماست، از رنگ نیلی استفاده کنید، رنگ نیلی کمک می‌کند تا بهتر بیندیشید .

 

 


اگر مضطرب هستید و فشار عصبی طاقت شما را بریده است، از رنگ سبز استفاده کنید. رنگ سبز آرام بخش است و فشار خون را کاهش می‌دهد .

 


افراد افسرده لباس زرد رنگ بپوشند. غذاهای زرد بخورند و رنگ زرد را اطراف خود بجویند. رنگ زرد سطح انرژی را بالا برده و مانع افسردگی می‌شود .

 

...............................................................................................................................................................................

 

 

 

اشک دلقک

 اشک دلقک از محمد عاصمی موضوع داستان هنر پیشه ای کمدین است که پس از انجام گریم مخصوص برای خندانیدن تماشاچی در اثنای ورو د به صحنه خبر مرگ تنها فرزند دلبندش آمد و هنرپیشه که محبوب قلوب تماشاچیان بود و مردم برای دیدن برنامه او صف کشیده بودند خواست پس از کسب اجازه تماشاچیان به منزل برود امّا هر چه گفت تماشاچیان گمان بردند که برنامه تازه ای اجرا می کند. به این جهت می خندیدند و تشویق می کردند آخر الامر هنر پیشه به گریه افتاد و اشک چشم با رنگ گریم آغشته شد در حالی که سن از دسته گلها پر می شد چنگ در شاخه های گل می زد و گریه کنان فریاد می کرد این بازی نیست نوگل من مرد .

 

اشک دلقک

در فضا پیچید فریاد نشاط و شادمانی،

 خنده ها رقصید درتالار،

بانگ آفرین با کف زدنها صحنه را لرزاند.
توده ی انبوه جمعیّت ز شوق دیدن او موجی از احساس شد،

احساس گرم و آتشین...

می پذیرم، می پذیرم اینهمه احساس را، باتمام قلب امّا :
کودک من مرد خواهش می کنم امشب،

سالن از جا کنده شد.

فریاد تحسین یک صدا برخاست از هر سوی...

آفرین بازیگر خوبی است ......
استاد هنرمندی است .............
مضمون غم آلودش به دلها نشئه می بخشد .

اشکهایش خنده می آرد.

دوستان باور کنید این حرف بازی نیست.
کودک من مرد...

می خواهم برای بار آخر جسم بی جان عزیزم را ببینم، بوسه بر رویش زنم.....
باور کنید این حرف بازی نیست .....

من نهال زندگی را در درون غنچه لبهای او می کاشتم .... در خنده اش می یافتم .
نیمه شب با دستهای کوچک او با نوازشهای گرم و ساده اش،

خستگی ها ازتن من دور می شد.

امشب آن سرچشمه امیدهایم خشک شد پژمرده شد ..... باور کنید این حرف بازی نیست ....
بازی نیست...
خنده ها یک ریز بر سالن مسلّط شد، صندلی ها جا به جا گردید...
این تک جمله ها در گوش می آمد که: بازی را نگر، سحراست، افسون است ....بازی نیست... باید او را غرق در گل کرد ....
شوری در نهان دارد ..... زبانش آتش افروز است ......گرمی می دهد... جان می دهد....

دل درون سینه تنگی کرد، مغزش داغ شد، دیوانه شد.

 یاد آهنگی که ناقص ماند ....
گلزارش که پرپر شد ...
نهال نورسی کز بوستان زندگی گم شد، یاد فرزندش، گلش، آوازهایش، آتشی افکند برجان . نغمه امید بخش زندگانی آورش.
پس چرا باور نمی دارنداینها .....؟ پس چرا؟
بغض او ترکید، اشک با رنگ گریم آغشته شد.... دیدگانش را بست، از پا تا به سر لرزید.
دسته گلها صحنه را پوشاند، عطر یاسمنها، برق شادیها، سرود خنده ها آمیخت در هم.
چنگ می زد در میان شاخه ها.... فریاد می زد،

نوگل من مرد بازی نیست ....... بازی نیست.

...............................................................................................................................................................

كاريكلماتور

کسی که حق دیگران را بخورد با هیچ رژیمی لاغر نمی شود .

بازی دزد و پلیس قدیمی شده ، حالا نوبت بازی دزد و دزدتر است .

مدیران نالایق ، هنگام تعدیل نیرو ، کارمند لایق را اخراج می کنند .

تعدیل نیرو ، بهانه ایست برای اخراج مدیران آینده.

بیچاره فرزندم که به دنبال عکس خودش در آلبوم عروسی ام می گردد.

دلم به حال کسی می سوزد که آدرس کوچه ی کودکانه هایش را فراموش کرده باشد.

در نبود قفس ، آزادی برای پرنده بی معناست

گورستان پر است از آرزوهای در خاک رفته !

در هوای ابری ، سایه ام خستگی در می کند.

آزادی ، مشت ها را می بندد و چشم و گوش ها را باز می کند.

نمی دانم در کدام لیستم ، اما از خودی ها نیستم.

قبل از اینکه درازم کنند ، کوتاه آمدم.

آنهایی که زبانشان دراز است ، شخصیتشان کوتاه است !

هیچ گاه نابینایان تصمیمات کورکورانه نمی گیرند.

از نظر عوام ، آزادی یعنی میدان و قفس یعنی خانه امن !

فریاد کشیدنی است ولی کمتر وزن می شود.

بیشتر گفته هایم را با سکوت سانسور می کنم.

زندان های خالی شهر پر است از آزادی.

در ایست و بازرسی قبل از تفتیش ، عقایدم را پنهان کردم.

 

..............................................................................................................................................................................

به نظر شما در بیت زیر مراد از چهار و پنج و شش و هفت چیست؟

اي آمده از عالــــــم روحــــــاني تفت         حيران شده در چهار و پنج و شش و هفت

چهار مراد چهار عنصر : آب و آتش و خاك و باد


پنج ـ پنج حس: باصره، ذائقه، سامعه، شامه، لامسه


شش، شش طرف: راست، چپ، بالا، پائين، جلو، عقب


هفت: كنايه از هفت آسمان

 


.............................................................................................................................................................................


          

                                                                                                                                                                                                           

                                                                    

تفاوت آمیو دارون و لیدوکایین در درمان آریتمی ها

تهیه کننده:دکتر محمد حسین مقامی

 

برای بیان تفاوت این دو دارو که به طور شایع در درمان آریتمی ها استفاده می شود ابتدا نیاز است که به صورت کلی با داروهای ضد آریتمی آشنا شویم.

داروهای ضد آریتمی چهار کلاس دارند:

کلاس 1 :سدیم بلوکر ها

این کلاس داروها شامل سه دسته می باشند.

 را طولانی می کنند.مانند دیزوپیرامید-پروکایین آمید-کینیدینQT1-1شامل داروهایی است که

 

 را کوتاه می کنند.مانند فنی تویین-لیدوکایین-توکایینید-مگزیلیتینQT1-2شامل داروهایی است که

 تاثیری ندارند.مانند فلکایینید-پروپافنون-موریسیزینQT1-3 شامل داروهایی است که روی

کلاس 2: بتا بلوکرها

مانند متورال-آتنولول-ایندرال که به عنوان آنتی آریتمیک استفاده می شوند.در آریتمی حین عمل از داروی اسمولول به صورت وریدی استفاده می شود.

کلاس3:پتاسیم بلوکر +سدیم بلوکرها

مانند آمیو دارون-سوتالول-  برتیلیوم-ایبوتیلید-دوبوتیلید

کلاس 5:کلسیم بلوکرها

مانند آمیلودیپین-دیلتیازم-وراپامیل-نیفیدیپین

 حال با آشنایی که با انواع داروهای آنتی آریتمی داریم به بیان تفاوت داروهای لیدوکایین و آمیودارون می پردازیم.

لیدوکایین داروی آنتی آریتمی گروه 1-2 می باشد.اینوتروپ منفی است و باعث ایجاد تشنج و حساسیت می شود.

را کوتاه می کند.اثر آن سریع می باشد.در آریتمی های بطنی و تاکی آریتمی فوق بطنی ناشی از دیگوکسین موثر است.برای QT درمان توساد دی پوینت نیز موثر است.

 زیر 40 % بهترین دارو ی ضد آریتمی جهت آریتمی های بطنی و فوق بطنی می باشد.EF  آمیودارون آنتی آریتمی گروه 3می باشد.

 را طولانی می کند.QT اینو تروپ مثبت است ولی آریتمی توساد دپوینت می دهد و

 شد بهترین دارو آمیودارون می باشد. VF و  VT متعدد یا  PVC دچار MI زمانی که بیمار به دنبال

در موارد پی وی سی  منفرد و متعدد در صورتی که بیمار بدون علامت باشد دارویی نیاز ندارد و دادن پروفیلاکسی لیدوکایین وضعیت بیمار را بدتر می کند. زیرا در این مورد لیدوکایین خود آریتموژن بوده و اینو تروپ منفی است. حتی مواردی دیده شده که حین عملیات احیا و در زمان نیاز به آنتی آریتمی تزریق لیدوکایین باعث مرگ بیمار شده است. باز هم تاکید می کنیم که پی وی سی منفرد یا متعدد بدون علامت به دنبال سکته ی قلبی نیاز به دارو ندارد و در صورت نیاز آمیو دارون می دهیم.

عوارض آمیو دارون نیز عبارت است از فیبروز ریوی-کبدی. رسوب در پوست و قرنیه. عوارض تیروییدی و آگرانولوسیتوز.

.............................................................................................................................................................................

رینوپلاستی

از بين تمام اعمال زیبائی ، جراحي پلاستيك بيني كه اصطلاحاً " رينوپلاستي " ناميده مي شود از ويژگي هاي خاصي برخوردار است. اين عمل چيزي بيشتر از مهارت جراحي است ودر حقيقت تلفيقي از علم وهنر است . جراح زيبايي بيني قبل از هر چيز يك پزشك است وفاكتورهاي پزشكي ورواني كه باعث شده يك فرد سالم با ميل خودش براي انجام يك جراحي مراجعه كند رابه خوبي درك مي كند . ضمناً اومثل ميكل آنژ يك مجسمه تراش است .ميكل آنژ تكه سنگي در اختيار داشت وبا چشم بصيرت اثر خود را در لابلاي آن مي ديد .وي با تراشيدن قسمتهاي زايد سنگ اثر خودرادرمعرض ديد ديگران قرار داد . جراح زيبايي بيني نيز با درنظرگرفتن شكل مناسب بيني براي هر صورت خاص ، بابرداشتن قسمتهاي اضافي وحالت دادن به قسمتهاي باقيمانده سعي مي كند اثر هنري خود را درمعرض ديد قراردهد. بديهي است وي هيچ گاه به بيني به طور منفرد نگاه نمي كند بلكه بيني را دركنار ساير اجزاي صورت بيمارش مي بيند . به عبارت بهتر نمي توان بادرنظر گرفتن يك بيني ايده ال به خلق آن پرداخت بلكه بهترين بيني نوعي است كه با ساير اجزاء صورت هماهنگي داشته باشد. تصور و انتظارات غيرواقع بينانه درمورد جراحي پلاستيك بيني زياد است. هميشه اين امكان وجود ندارد كه بافت انسان را به گونه اي تغيير داد تا آنچه بيمار دلش مي خواهد حاصل شود. هدف جراح اين است كه ظاهر بيمار را درطي اعمالي كه به دقت برنامه ريزي شده اند زيباتر كند . اين  كه اوچگونه به اين مهم دست مي يابد به ميزان زيادي بستگي به آموزش ، تجربه، علم ومهارت او دارد وتمامي اين فاكتورها بسيار متغير هستند. همكاري بيمار و واكنش هاي ناخواسته نيز نقش بسيار اساسي در نتيجه نهايي يك عمل جراحي دارد .جراح نمي تواند نتيجه نهايي عمل را تضمين كند بلكه قادر است تضمين كند كه تمامي تلاش خود را براي حصول نتيجه بهتر به كارخواهدبرد .

هر متقاضي جراحي پلاستيك بيني بايد از حقايق زيرآگاه باشد:

هرفردي كه متقاضي اين عمل است ممكن است به دلايل مختلفي ازجمله نوع پوست كانديدخوبي براي جراحي نباشد لذاجراحي براي هرفردمتقاضي توصيه نمي شود .

هدف هرعمل زيبايي بهبود بخشيدن به وضع ظاهري است نه رسيدن به زيبايي كامل ومطلق .

چنان چه بيمار مبتلا به انحراف بيني است بايد همزمان با جراحي پلاستيك وياقبل از آن انحراف تيغه بيني وي اصلاح شود .

مي دانيم كه دوحفره بيني توسط تيغه بيني ازيكديگر جدامي شوند . ايده ال اين است كه اين تيغه درخط وسط باشد ولي عملا تيغه بيني اكثرافراد درخط وسط نيست واصطلاحاً مبتلا به انحراف تيغه بيني هستند چنانچه اين انحراف كم باشد وباعث انسداد راه هوايي وعوارض ناشي از آن نشده باشد احتياج به عمل جراحي ندارد ولي در مواردي كه مسئله ساز شده باشد بايد با عمل جراحي اصلاح شود . بايدتوجه كنيم دركساني كه كانديد عمل جراحي پلاستيك بيني هستند ومبتلا به انحراف تيغه بيني (هرچندمختصر) نيزمي باشند حتما بايد اين انحراف اصلاح شود چراكه بعدازعمل رينوپلاستي معمولا سوراخها يا حفرات بيني كوچك مي شوند لذا انحراف مختصرتيغه بيني كه قبل از عمل رينوپلاستي مشكلي را ايجادنكرده است ميتواند بعدازعمل رينوپلاستي باعث انسداد راه هوايي شود . پس براي اجتناب از انسداد بعدي بيني، چنانچه انحراف تيغه بيني نيز وجود داشته باشد حتما بايد هنگام رينوپلاستي اصلاح گردد .

اگر چنان چه به هر دليلي انسداد بيني داشته باشيم مثل بزرگي شاخك هاي داخل بيني و يا پوليپ بيني بايد به طور همزمان با جراحي پلاستيك بيني عوامل انسداد بيني رانيز برطرف كرد .

در طی عمل رینوپلاستی اشکالات مختلف بینی را می توان برطرف کرد که برای مثال به موارد زیر می توان اشاره کرد:

بزرگ بودن اندازه بيني
قوزدار بودن بيني
افتادگي نوك بيني يا كم بودن زاويه بيني ولب
پهن بودن بيني
بزرگ بودن سوراخ هاي بيني
جعبه اي شكل بودن نوك بيني
زياد بودن فاصله نوك بيني تا صورت
دررفتگي تيغه بيني وغيرقرينه بودن بيني
دو شاخه بودن نوك بيني
دماغ زين اسبي متعاقب ضربه هاي قبلي ويا عمل جراحي انحراف تيغه بيني
دفورميتي هاي بعدازعمل جراحي

مراقبت هاي بعد از عمل   
حدوداً تا 5 ساعت بعدازعمل نبايد چيزي ميل كنيد چراكه به دليل داروهاي بيهوشي حركات معده وروده شما كند است وچنان چه شما چيزي ميل كنيد باعث بروز حالت تهوع واستفراغ مي شود. حدوداً 5 ساعت بعد ازعمل ابتدا كمي آب مي آشاميد اگرچنان چه مشكلي نداشتيد يك ربع بعد مختصري آب ميوه خواهيد آشاميد وبعداز آن مي توانيد از غذاهاي نرم استفاده كنيد وازروز سوم به بعد هرچه خواستيد مي توانيد ميل كنيد .


بايد تا 24 ساعت روي صورت شما كمپرس سردباشد . اين كار باعث مي شود ورم وكبودي شما به حداقل برسد .

دراز كشيدن بعد از عمل باعث تورم بيني شما مي شود لذا سعي كنيدبعداز عمل فقط در حد معمول دراز بكشيد .

از روز سوم به بعد كارهاي سبك مثل كارهاي سبك منزل , كارهاي اداري , كارباكامپيوتر و … .. بلامانع است .

يك هفته بعد جهت برداشتن گچ طبي به مطب مراجعه خواهيد كرد. بايد مراقب باشيد درطي اين مدت گچ روي بيني شما خيس نشود لذا براي استحمام بايد به وسيله دوش دستي از گردن به پايين رابشوييد وبعدبخوابيد تا شخص ديگري موهاي شما رابشويد بدون اينكه گچ شما خيس شود .

بعدازعمل ، درداخل بيني شما تامپون نخواهم گذاشت لذا بعد از عمل دردوناراحتي نخواهيدداشت به هر دليلي درد داشتيد اعم از اينكه ارتباطي به عمل شما داشته باشد و يا خير فقط از استامينوفن ساده يا كدئينه به عنوان مسكن استفاده نماييد واز خوردن داروهايي مثل بروفن ، ايندومتاسين ، آسپرين و … . اجتناب كنيد .

بعدازعمل پشت لب بالاي شما گاز كوچكي گذاشته مي شود كه چنانچه خونابه اي از بيني شما خارج شود توسط اين گاز جذب شود. درصورت لزوم مي توانيد اين گاز را تعويض نماييد ويا اگر خواستيد از فرداي عمل آن رابرداريد.

تا و قتي كه گچ رابرنداشته ايم بايد از لباس هايي استفاده كنيد كه از جلوتوسط دگمه يا زيپ باز ميشوند وبراي پوشيدن آن لازم نباشداز روي سركشيده شوند .

يك هفته بعدازعمل براي برداشتن گچ بيني به مطب مراجعه نماييد وتاسه هفته بعد از برداشتن گچ هفته اي يك بارجهت تعويض چسب مراجعه خواهيد داشت .

شنا ، ژيمناستيك ، يا فعاليت هايي كه احتياج به فعاليت زياد دارد تا دو هفته ممنوع است شيرجه واسكي تا دو ماه مجاز نيست . ورزش هايي كه احتمال صدمه در آنها وجوددارند تا 4 ماه نبايد انجام شود .

مادامي كه گچ روي بيني شما قرار دارد مي توانيد از عينك استفاده كنيد اما بعد از برداشتن گچ بايد تا 6 هفته به نحوي از عينك استفاده كنيد كه وزن آن روي بيني شما نباشد بدين منظور ميتوانيد وسط عينك را با چسب به پيشاني خودبچسباند ( در صورت لزوم حضوراً به شما آموزش خواهم داد.

نكاتي كه بيمار بايد بداند   
بعد ازعمل ، بيني شما تامپون نخواهد شد .
بعدازعمل كبودي نخواهيدداشت ودرمواردنادري هم اگر كبودي وجودداشته باشد بسيار اندك است كه درعرض 2هفته برطرف خواهدشد .
روز دوم صورت شما كمي متورم خواهد شد . هرچقدر كمتر دراز بكشيد اين تورم هم كمتر خواهد بود .
 عمل شما هم با بيهوشي عمومي وهم با نيمه بيهوشي قابل انجام است . نوع بيهوشي با توجه به نظرشماانتخاب خواهد شد .
 شما به هنگام برداشتن گچ تغييرات انجام شده را خواهيد ديد اما حدود 6 ماه طول مي كشد تا ورم بيني به طور كامل برطرف شود.
 در سال هاي اخير كامپيوتر درتمامي زمينه ها تحولات چشمگيري را به وجود آورده است . كليه رشته هاي پزشكي نيز از اين امر مستثني نبوده اند . اخيراً نرم افزارهايي ارائه شده است كه با بهره گيري از آنها بيمار قادر خواهد بود درك واقع بينانه اي از بيني بعد از عمل خود داشته باشد .
سن عمل

 در بچه ها محدوديت هاي مشخصي وجود دارد كه مانع از جراحي پلاستيك بيني قبل ازبلوغ كامل مي شود اغلب دختران درپايان 16سالگي وپسرها در پايان 18 سالگي به بلوغ كامل رسيده اند ومي توانند تحت عمل رينوپلاستي قرار گيرند . اصلاح عيوب بيني دراین سن باعث مي شود اعتمادبه نفس نوجوان در يك زمان طلايي از زندگي وي بيشتر شود ونبايدفراموش كنيم كه در اين زمان است كه نوجوان نه تنها خودش را مي شناسد بلكه احتمالاً آينده اش راپايه ريزي خواهدكرد . از طرف ديگر امروزه تعداد قابل توجهي از متقاضيان رينوپلاستي افراد بالاي 40 سال هستند . بسياري از آنها اظهار مي كنند كه در زندگي شان از شكل بيني خودشان رضايت نداشته اند ودرنهايت براي رينوپلاستي مراجعه كرده اند . چنانچه وضعيت عمومي وسلامتي فرد خوب باشد هيچ وقت براي رينوپلاستي دير نيست . دراين مواردمعمولا رينوپلاستي همراه با سايراعمال زيبايي صورت مثل كشيدن پوست صورت و … .. به طور همزمان انجام مي گيرد .
 مصرف داروهاي آرام بخش قبل يا بعد از عمل بلامانع است.
 در بعضي موارد مشاهده مي شود كه بيمار اظهارمي كند در چند روز اول بعداز عمل به طور تصادفي به بيني اش ضربه اي وارد آمده است اين موضوع اهميت ندارد مگر آنكه ضربه شديد باشد ويا باعث خونريزي ويا تورم قابل توجه شده باشد .

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

سكسكه

عبارت است از انقباضات ناخود آگاه و مكرر عضله ي ديافراگم . سكسكه يك علامت است و نه يك بيماري . در ايجاد  سكسكه  ديافراگم ( عضله ي بزرگ و نازكي كه قفسه ي سينه را از شكم جدا مي سازد ) و عصب فرنيك ( عصبي كه ديافراگم را به مغز وصل مي كند) نقش دارند. تقريبا همه حتي جنيني كه در شكم مادر است ممكن است دچار سكسكه شوند.

علايم شايع

يك صداي تند و سريع كه در اثر گرفتگي ديافراگم از دهان خارج مي شود. اين گرفتگي عضلات ته گلو را به هنگام دم مي بندد. علت آن تحريك اعصابي است كه عضلات تنفسي خصوصا ديافراگم را تحريك مي كنند. علت سكسكه كوتاه مدت معمولا نا شناخته است. در صورتي كه سكسكه طولاني و يا مكرر باشد ممكن است به دلايل زير ايجاد شده باشد:

1. خوردن يا آشاميدن غذا و يا مايعات داغ و تحريك كننده

2. بيماري هاي پرده ي جنب ( پرده ي نازكي كه روي ريه ها را مي پوشاند )

3. ذات الريه

4. اورمي

5. الكلي بودن

6. مصرف برخي داروها

7. اختلالات مري معده روده يا لوزالمعده

8. حاملگي

9. تحريك مثانه

10. هپاتيت

11. سابقه ي جراحي اخير خصوصا روي شكم

12. علل عاطفي

 

عوامل افزایش دهنده خطر

1.وجود یک بیماری  که سطح سلامت فرد را  پایین آورده باشد.

2.سابقه عمل جراحی اخیر

3.مصرف داروها، خصوصاً آنهایی که معده را آزرده می سازند.
4.پربودن معد ه

5.خنده شدید یا احساسات قوی

6.تغییر در دمای محیط

7.مصرف الکل
پیشگیری
در حال حاضر نمی توان از آن پیشگیری کرد
عواقب مورد انتظار

سکسکه کوتاه مدت معمولاً نشان دهنده بیماری نیست . اين نوع سكسكه معمولا به طور خود به خودي يا با درماني كه شرح آن داده خواهد شد برطرف مي شود. سكسكه مداوم فرد را درمانده مي كند. و نياز به اقداماتي براي فهميدن دليل آن وجود دارد.  

عوارض احتمالی

عارضه ای وجود ندارد،  مگر این که سکسکه طولانی مدت باشد و وجود یک بیماری جدی را مطرح کند .

درمان

اصول کلی
روش هایی که در این جا ذکر می شوند برای دوره های کوتاه مدت سکسکه هستند . سکسکه طولانی مدت باید تحت  بررسی پزشکی قرار  گیرد. یک یا تعداد بیشتری از روش های زیر را به کار بندید  تا بهترین آنها برای شما معلوم شود .

1.نفس خود را نگاه دارید و تا 10 بشمارید

2.داخل یک کیسه کاغذی تنفس کنید.

3.انگشت شست خود را بين دندان ها و لب قرار دهيد. سپس لب بالا را با انگشت اشاره ي خود درست در زير سوراخ بيني سمت 4.راست فشار دهيد.

5.انگشت هاي سبابه خود را به مدت 20 ثانيه داخل هر دو گوش فشار دهيد.

6.يك ليوان آب را به سرعت بنوشيد.

7.نان خشك يا يخ خرد شده قورت دهيد.

8.زبان خود را به ملايمت بكشيد.

9.چشمان خود را ببنديد و فشار ملايمي به كره ي چشم وارد كنيد.

10.يك قاشق چاي خوري شكر بخوريد .

معمولا دارويي براي اين اختلال نياز نيست . محدوديت فعاليت وجود ندارد و رژيم غذايي خاصي توصيه نمي شود.

.............................................................................................................................................................................شگفتی های ذهن
قدرت های باور نکردنی ذهن بشر به طرق مختلف تجلی می یابند. برخی از طریق رویا زمان و مکان را به مبارزه می طلبند. برخی قادرند مانند یک دوربین عکاسی همه ی مطالب را در ذهن خود ضبط کنند و یا از ذهن خود به عنوان ماشین حساب استفاده کنند، یکی از مشهورترین انسان هایی که دارای چنین قدرتی بودند ((رابی ایلایجه)) از اهالی لیتوانی می باشد که قدرت ذهنی خود را مصیبت می پنداشت. او در طول زندگی اش بیش از دو هزار جلد کتاب را تنها برای یک بار خوانده و به خاطر سپرده بود. به طوری که قادر بود مطالب هر صفحه و هر بخش از هر یک از کتاب ها را دقیقا بازگو کند از نظر او این توانایی نامطلوب بود،زیرا او قادر نبود،مطلبی را که یک بار خوانده است فراموش کند. به طوری که خودش اظهار می داشت: این کار مانند این بود که شخصی تمام روز را در کتابخانه ای به سر برد و هنگام شب همه محتویات کتاب ها را با خود به بستر ببرد.
((لئون گامب)) سیاستمدار مشهور فرانسوی نیز دارای حافظه ی حیرت انگیزی بود،که از این لحاظ دست کمی از رابی ایلاجه نداشت او قادر بود،هزاران صفحه از آثار ویکتور هوگو نویسنده ی مشهور فرانسوی را از اول تا آخر و بالعکس کلمه به کلمه تکرار کند.

محقق مشهور یونانی به تام ((ریچارد پورسن)) نیز به اندازه ای از این توانایی شگفت برخوردار بود که می توانست مطالب کتبی را که خوانده بود ،صفحه به صفحه نقل کند.
((هاری نلسون پیلزبری)) شخص دیگری بود که توانست با استفاده از حافظه ی خارق العاده ی خود عنوان نابغه ی شطرنج را به خود اختصاص دهد.این قدرت مرموز به او این امکان را می داد تا در یک زمان موقعیت بیست صفحه شطرنج را به خاطرل بسپارد و همین طور بیش از هزار حرکت انجام شده را بازگو کند.بعضی اوقات نیز تنها برای رفع خستگی و ایجاد تنوع در مسابقه با چشمان بسته با حریف شطرنج باز خود به رقابت می پرداخت.
شخصی به نام ((ماتورین ویسیر)) که کتابدار پادشاه پروس بود در مورد اصوات از حافظه ی خوبی برخوردار بود.کافی بود که تنها یک بار جمله ای را به هر زبان که بود بشنود تا بتواند آن جمله را عینا به تلفظ صحیح و لهجه ی اصلی تکرار کند در آزمایشی که از توانایی عجیب او به عمل آمد دوازده نماینده ی خارجی که هر یک به زبانی متفاوت صحبت می کردند،یک جمله ی نسبتا طولانی را بیان کردند((ویسیر)) در تمام این مدت ساکت بود و فقط گوش می داد و زمانی که ادای جملات به پایان رسید وی تمامی دوازده جمله را به درستی تکرار کرد.
کسانی که از توانایی انجام عملیات حیرت آور ریاضی بر خوردارند،اصطلاحا ماشین حساب انسانی نامیده می شوند.یکی از این افراد مردی بود به نام ((زیرا کالبرن)) از اهالی ور مانت این شخص از زمان کودکی به حل مسائل ریاضی به طور ذهنی علاقه ی زیادی داشت.در سن هشت سالگی او را به لندن بردند تا دانشمندان این قدرت خدادادی او را از نزدیک مورد آزمایش قرار دهند.در لندن دانشمندان این پسر بچه را تحت آزمایشات بسیاری قرار دادند که بیش از پیش آنها را متحیر ساخت زیرا کالبرن که حتی از قواعد ساده ی ریاضی بی خبر بود به طرزی شگفت آور و تقریبا بطور همزمان همه ی مسائل را حل میکرد مثلا زمانی که در حال استخراج ریشه ی سوم عدد 268336125 بود در همان حال حاصل عدد 8 به توان 16 را پیدا می کرد.در ضمن انجام این آزمایشات در لندن((دوک گلوستر)) از وی خواست تا روش خود را در مورد ضرب عدد 21735 در 534 توضیح دهد.و این پسر بچه به سرعت پاسخ داد که: ((من فقط عدد 65205 را در 181 ضرب می کنم!)) این پسر بچه همیشه مسائل را به درستی حل می کرد اما قادر نبود تا مانند استادان ریاضی مراحل انجام عمل را شرح دهد.
زمانی که((جدیدیا باکستن)) که یکی از استادان ریاضی است،ساعت ها و ماه ها برای حل یک مسئله ی ریاضی وقت صرف می کرد،((یوهان مارتین دیز)) پاسخ مسئله را ظرف چند ثانیه یا چند دقیقه به دست می آورد.او در سال 1824 در هامبورگ متولد شد و به قدری در نظر دانشمندان زمان خود مورد اعتماد بود،که اغلب از او می خواستند تا محاسبات نجومی آنها را حل نماید.وی یک بار عدد 100 رقمی را ظرف 9 دقیقه در یک عدد مشابه ضرب کرد،در حالیکه اگر قرار بود این عملیات با مغزهای الکترونیک جدید انجام گیرد دو برابر این مدت وقت می گرفت.اعمال حیرت انگیز این افراد نشان می دهد که مغز انسان سرزمینی اعجاب انگیز،با قابلیت های باور نکردنی است.که ما از درک ساختمان و عملکرد پیچیده آن عاجز هستیم.

 

معرفي پرستار هاي نمونه بيمارستان حضرت زهراي مرضيه(س)

به مناسبت سالروز ولادت با سعادت پرچمدار دشت كربلا حضرت زينب (س) و روز گرامي داشت مقام پرستار از هر بخش بيمارستان يك پرستار به عنوان پرستار نمونه بر گزيده شد. در گفتگويي كه با مسئولين بيمارستان داشتيم دليل انتخاب اين افراد به شرح زير عنوان شده است.

دقت كافي در امور محوله

نظم و انظباط درون بخشي

همكاري بالا با بيمارستان در مواقعي كه بيمارستان با كمبود نيرو مواجه است

 برخورد شايسته و متين با ارباب رجوع و ... .

فصل نامه ي ياس سپيد به همه ي اين عزيزان تبريك و تهنيت گفته و جهت آشنايي بيشتر شما با اين عزيزان ايشان را به حضورتان معرفي مي كند.

 

1.سركار خانم بدر الملوك پيشوايي پرستار نمونه اورژانس.                          2. سر كار خانم شهناز پيكاني پرستار نمونه درمانگاه.

                       

 

3. سركار خانم مريم مشير فر پرستار نمونه بخش دياليز.                           4.جناب آقاي مهدي حبيبي پرستار نمونه بخش مردان.

                            

5. جناب آقاي رضا وطن خواه پرستار نمونه دفتر پرستاري.                     6. سركار خانم مريم سليماني پرستار نمونه بخش قلب

                               

7.سركار خانم گل خندان صالحي پرستار نمونه بخش زنان

8. سركار خانم سميه اسماعيلي پرستار نمونه اتاق عمل

                                                                                        ICU 9.سركار خانم شهر بانو قاسمي پرستار نمونه ي        CCU10.سركار خانم اكرم طهماسبي پرستار نمونه

 شايان ذكر است كه سركار خانم زهرا پاكروان به عنوان پرستار نمونه ي بيمارستان معرفي شدند . از صميم قلب براي اين عزيزان آرزوي موفقيت مي كنيم.

...............................................................................................................................................................................

گفتند و نوشتيم...

مادري سراسيمه كودك 7ساله ي خود را به اورژانس آورد و در حالي كه قبض ويزيت پزشك را در هوا مي چرخاند تا ما ببينيم  با آشفتگي گفت پسرم را در مدرسه هل داده اند و زمين خورده است و سرش از شدت ورم دارد مي تركد و الان هم بيهوش است!

با كمك خدمات اورژانس پسر بچه را كه از ترس آمپول هاي احتمالي پا به فرار گذاشته بود(!!!) دستگير كرده و به اتاق پزشك ( كه عوام آن را با نام دكان دكتر مي شناسند ) برديم. پزشك اورژانس سر تا پاي بچه را به دقت معاينه كرد و هيچ اثري از كوچك ترين نكته ي دال بر آسيب نيافت. در شرح حالي كه از مدير مدرسه گرفته شد معلوم شد كودك را فقط هل داده اند و نه ضربه اي به سر خورده و نه سري ورم كرده است.

پزشك به مادر كودك گفت: بچه هيچ گونه آسيبي نديده و سالم است. مي تواند به خانه برود.

 مادر:  يعني عكس از سر بچه ام نمي گيريد؟ 

پزشك : نيازي نيست كه بچه ي بي گناه را به زير اشعه بفرستيم.

مادر : ولي سر پسرم خيلي درد مي كند.

پزشك : ولي بچه اين گونه نمي گويد و به نظر مي رسد درد هم نداشته باشد. در هر صورت اگر درد دارد يك  قرص مسكن به او مي دهم.

مادر : يعني من اين همه پول ويزيت پزشك(800 تومان) داده ام براي يك قرص؟

و غر غر كنان اورژانس را ترك كرد.ولي بلا فاصله بر گشت و به پرستار گفت لا اقل چند ليوان يك بار مصرف بده.

پرستار : شما كه دو نفريد. چرا اسراف كرده و بيش از اين ليوان مي خواهيد؟

مادر : به خانه مي برم براي دفعه ي بعد.

پرستار : ما شبانه روز اينجا هستيم و ليوان هم هست.هر وقت آمديد دو باره به شما ليوان خواهيم داد.

مادر دوباره غر غر كنان به پاي آب سرد كن رفت و تا مي توانست آب خورد. سپس سر كودك را گرفت و تا مي توانست به كودك آب داد و بچه هم گريه كنان قسم مي خورد كه تشنه نيستم.... تركيدم...... و ... .

سپس به پاي شير آب رفت و از سر تا پاي بچه را آبكشي كرد. و به ميزان يك ليوان مايع دستشويي براي دفعات بعد ذخيره كرد و غرغر كنان رفت. با خودم گفتم اين بنده خدا به خاطر 800 تومان اين همه صدمه ديد. اگر از بچه عكس گرفته مي شد و در عكس شكستگي مشاهده نمي شد آن وقت اين مادر با خود و بچه چه مي كرد. در اين افكار بودم كه مسئول پذيرش تماس گرفت و گفت چرا به اين مادر گفته ايد پول ويزيت را پس بگيرد؟!!!

گفتم چه مي توان كرد. به هر حال بيمار است و هميشه ي هميشه حق با اوست. غرق در ندامت از بي فكري زمان انتخاب رشته بودم كه مردي پسر خود را به اورژانس آورد و گفت دست پسرم ضربه خورده. گفتم بچه را به اتاق پزشك ببريد و سپس يك قبض ويزيت پزشك از پذيرش بگيريد. پدر با عصبانيت گفت خب شايد عكس گرفتيم و نشكسته باشد.  بي آن كه جوابي بدهم دو ليوان يك بار مصرف به پدر و پسر دادم و آب سرد كن مايع دستشويي و شير آب جهت استحمام را به وي نشان دادم و مشغول پاسخ گويي به خانمي شدم كه پرسيده بود:

دكتر براي من قرص تجويز كرده نه آمپول.پس چرا از من پول ويزيت گرفتند؟!!!

............................................................................................................................................................................... مسموميت با ديگوكسين

ديژيتالها

تركيبات و خواص:

ديژيتال ها و گليكوزيد هاي قلبي براي درمان نارسايي قلبي مصرف مي شوند.ديژيتاليس هم به معناي گليكوزيد هاي قلبي مي باشد و هم به برگ هاي خشك گياه ديژيتاليس پور پورا گفته مي شود كه به عنوان يك عامل كارديو تونيك مصرف مي شود.به جنسي از گياهان كه ديگوكسين لاناتوزيه و ديژيتاليس در گونه هاي متفاوتي از آن استخراج مي گردد ديژيتاليس مي گويند.

ديگوكسين قرص 25/ ميلي گرمي و آمپول 5/ ميلي گرمي در 2 ميلي ليتر دارد.دوز مهلك ديگوكسين 15 ميلي گرم مي باشد.

ديژيتاليس(گليكوزيد هاي قلبي) از جمله ديگوكسين براي درمان نارسايي قلبي مصرف مي شوند.دوز مهلك ديژيتاليس 3-2 گرم است.دوز مهلك ديژيتوكسين 5-3 ميلي گرم و ديگوكسين 15 ميلي گرم مي باشد.

مكانيسم:

ديژيتاليس و گليكوزيد هاي قلبي نيروي انقباض ميوكارد را افزايش مي دهند و به همين علت داروهاي اينوتروپيك نام دارند.(داروي اينوتروپ دارويي است كه باعث افزايش قدرت انقباض قلب مي گردد) دوز هاي بيش از حد ديژيتال باعث افزايش تحريك پذيري عضله بطني مي گردد كه در ابتدا منجر به بروز اكسترا سيستول ها و سپس تاكيكاردي بطني و سر انجام فيبريلاسيون بطني مي شود.

هشدار!! از دست دادن پتاسيم از طريق استفراغ اسهال يا ديورز سميت ديژيتاليس را افزايش مي دهد.بنابر اين هايپو كالمي همراه با تجويز ديژيتاليس خطر ناك خواهد بود.

يافته هاي كلينيكي

تظاهرات اصلي مسموميت با  ديژيتاليس عبارت است از استفراغ و نبض نا منظم.

مسموميت حاد

مسموميت حاد با ديژيتاليس به روش هاي تزريق خوردن و ديورز بروز مي كند.در بيماران كاملا ديريتاليزه شده ديورز باعث ايجاد مسموميت حاد مي شود.

علايم و نشانه هاي مسموميت حاد عارتند از:

سر درد تهوع استفراغ اسهال تيرگي ديد از دست دادن تيز بيني دليريوم نبض آهسته و يا غير منظم افت فشار خون و مرگ ناشي از فيبريلاسيون بطني . در شير خواران آريتمي هاي قلبي شايع ترين تطاهر سميت با ديژيتاليس است و در كودكان دپرسيون شديد بروز مي كند.سالخوردگان احتمالا علايم ذهني عجيب و غريب خواهند داشت.

مرگ در مسموميت حاد با ديژيتاليس معمولا به علت فيبريلاسيون بطني رخ خواهد داد.

تغييرات ناشي از ديژيتاليس در نوار قلب

 در اين مورد نياز به كاهش دوز نيست .. به شكل چك مارك  در آمده است   ST  الف) اثر ديژيتاليس كه در آن قطعه ي

ب) سميت ديژيتاليس كه با آريتمي باي ژمينه بطني بروز كرده است.

ج) سميت ديژيتاليس كه با آريتمي تاكيكاردي دهليزي حمله اي همراه با بلوك بروز كرده است.

مسموميت مزمن:

با روش هاي تزريقي و خوراكي به وجود مي آيد . اگر دوز هاي بيش از حد مصرف شوند علايم فوق به تدريج بروز مي كنند. بروز تهوع و استفراغ باعث محدوديت دوزاژ مي شود. از آنجا كه عملكرد كليه با افزايش سن كاهش مي يابد سالخوردگان با احتمال بيشتري در معرض خطر مسموميت هستند.با بروز بي اشتهايي تهوع و سر درد جهت جلوگيري از علايم جدي تر دوزاژ را كاهش دهيد.

پيشگيري

ديژيتاليس را به صورت ايمن و بي خطر نگه داريد.با اولين نشانه ي سميت دوزاژ ديژيتاليس را كاهش دهيد.

قبل از تجويز دوز هاي زياد سطح ديژيتاليس را اندازه گيري نماييد.

تجويز همزمان ديژيتاليس با آلكالوييد هاي راولفيا مثل رزرپين بايد با احتياط زياد صورت گيرد.راولفيل به وضوح باعث حساس شدن عضله قلب به آثار سمي ديژيتاليس مي گردد.سميت ديژيتاليس با فقدان پتاسيم يا تجويز كلسيم افزايش مي يابد.داروهايي مانند وراپاميل ديلتيازم و  بپريديل باعث افزايش سطح ديگوكسين مي شوند. 

 

000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

قانون محاسبه دوز داروها

هر گاه غلظت دارویی با درصد مشخص شده باشد ، فقط با حذف علامت درصد ( % ) و گذاشتن رقم صفر جلوی عدد آن دارو ، یک سی سی آن دارو حاوی این عدد بدست آمده به واحد میلی گرم می باشد ، مثال :

 

       ·          1% یعنی : یک سی سی آن 10 میلی گرم دارو دارد .

       ·          2% یعنی : یک سی سی آن 20 میلی گرم دارو دارد .

       ·          20 % یعنی : یک سی سی آن 200 میلی گرم دارو دارد .

       ·          50 % یعنی : یک سی سی آن 500 میلی گرم دارو دارد .

00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

 گرما زدگي

شروع فصل تابستان، بیماری های مرتبط با فصل گرما افزایش می یابد و یکی از مهمترین این بیماری ها، ‌گرمازدگی است. محققان می گویند گرمازدگی زمانی بروز می کند که بار اضافی بر سیستم کنترل دمای بدن وارد می شود و بدن دیگر قادر به خنک کردن خود نیست، از این رو تعریق فراوان موجب اختلال در بدن می شود.

گرمازدگی در مناطق گرمسیری بیشتر به چشم می خورد. همچنین مردان بیش از زنان مستعد ابتلای به گرما زدگی هستند. علت این امر عرق کردن بیشتر مردان و همچنین از دست دادن سریع تر آب بدن در مقایسه با زنان است.
پزشکان توصیه می کنند که مردم در هوای گرم تابستان از مایعات و آب میوه زیاد استفاده و از مصرف قهوه، چای و انواع کولاها خودداری کنند زیرا این مواد باعث از بین رفتن بیشتر آب بدن می شوند.
همچنین پزشکان استفاده از سبزی ها و میوه ها را درتابستان به جای غذاهای پرچرب و دیر هضم یا دارای پروتئین بالا بسیار ضروری می دانند. 
از عوارض گرمازدگی، درد ،‌ گرفتگی عضلانی و خستگی است که این عوارض به علت از دست دادن آب و نمک بدن به وجود می آید.

حمله گرمایی از دیگر عوارضی است که بر اثر از دست دادن مکانیسم تنظیم گرمایی بدن خودش را نشان می دهد و شخص بیمار حتی ممکن است دچار خواب آلودگی و اغما شود.
شخصی که دچار گرمازدگی می شود باید تا 12 ساعت از هرگونه فعالیتی اجتناب کند. این بیمار اگر دچار گرفتگی و درد عضلانی بود، باید به وی آرامش داد تا بتواند از این درد راحت شود. 
استفاده از خاکشیر یخ زده با شربت آبلیمو برای جلوگیری از گرمازدگی موثر است زیرا خاکشیر دارای ماده‌ای ضد میکروبی است که در هوای سرد، پایدار و فعال می‌شود.
خاکشیر باید به شکل یخ زده یا همراه‌ با خرده یخ مصرف شود، در غیر این صورت اسهال آور است. این داروی گیاهی مورد تأیید پزشکان سراسر دنیا است.
بیمار گرمازده ای که دچار درد و گرفتگی عضلانی است پوستش خنک و مرطوب و فشار خونش به احتمال پایین می آید و درمان آن دادن آب و نمک به وی است .
گرفتگی عضلانی بیشتر در عضلات بازو، ران و شکم به خاطر خروج بیش از حد نمک در حین تعریق شدید یا کاهش جذب نمک به وجود می آید.
نباید بیماری که دچار گرفتگی عضلانی شده را ماساژ داد، این ماساژ می تواند درد را افزایش دهد. بهترین راه حل برای رفع این نوع گرمازدگی حل کردن یک قاشق چای خوری نمک در یک لیوان آب است که باید در هر 15 دقیقه نصف لیوان به آرامی به بیمار داده شود. 
فردی که در محیط بسیار گرم مشغول به انجام فعالیت های شدید بدنی باشد، دچار اختلالات شدیدی خونی  می شود، زیرا تجمع خون در عروق پوستی و کاهش خون رسانی به اندام های اصلی رخ می دهد و در عین حال عرق زیاد هم باعث از دست دادن مقدار زیادی از آب و نمک بدن می شود و اگر آب از دست رفته جایگزین نشود جریان خون کاهش می یابد و این امر بر روی مغز ، قلب و ریه تاثیر می گذارد.

همچنین فرد دچار سردرد، سرگیجه، تهوع و ضعف، کاهش‌ هوشیاری‌ به‌ میزان‌ کم‌ بی‌اشتهایی می شود از این رو شخص گرمازده را باید به یک اتاق خنک برد، وی را وادار کرد تا دراز بکشد، پاهایش را بالا و سرش را پایین بیاورد تا جریان خون کافی به مغزش برسد. 

 باید به بیمار هر 15 دقیقه یک بار در چهار نوبت نصف لیوان آب و نمک داده شود و اگر بیمار استفراغ کرد، سریع وی را به بیمارستان رساند تا سرم تجویز شود.

 
بیمار گرمازده ای که دچار حمله گرمایی شده است، پوستش داغ، برافروخته و خشک، دمای بدنش مشخصا بالا، نبضش سریع و قوی و نیز فشار خونش ممکن است در ابتدا بالا باشد. سرد کردن سریع بدن بیمار، درمان این نوع گرمازدگی است.

 

زمانی حمله گرمایی رخ می دهد که دمای بدن تا 40 درجه سانتی گراد بالا رود ولی تعرقی صورت نمی گیرد، آن وقت مکانیسم تنظیم کننده گرما در بدن نمی تواند بدن را تا حد کافی سرد کند. این امر باعث می شود که گرمای زیادی در بدن ذخیره شود و سرانجام سلول های مغزی دچار صدمه می شوند. این حالت ممکن است به ناتوانی دایمی و یا مرگ بیانجامد.

گشاد وتنگ شدن مردمک، تنفس سطحی و ضعیف، تهوع ، تشنج ، انقباض عضلانی و عدم هوشیاری (احتمال مرگ و میر 80 درصد) از دیگر عوارض حمله گرمایی هستند . 
کمک های اولیه در فردی که دچار حمله ی گرمایی شده است .

- بدن شخصی که دچار حمله گرمایی شده است باید به سرعت سرد شود ازاین رو می توان بیمار را در ملحفه هایی که با آب سرد مرطوب شده ،‌پوشاند و در حین انتقال ،‌ وی را مرتبا باد زد. ایده آل ترین راه این است که کل‌ بدن‌ بیمار را سریعا درحمام‌ آب‌ و یخ‌ قرار داد و یخ‌ بر روی پوستش‌ بگذاریم .
- عمل سرد کردن در زیر دست‌ ها، دورگردن‌ و اطراف‌ قوزک‌ها‌ باید ادامه داده شود تا عروق‌ بزرگ‌ سطحی‌ خنک‌ شوند. این کار تا زمانی که دمای بدن بیمار به 37 یا 38 درجه برسد ،‌ باید ادامه پیدا کند.
متاسفانه اکثرا فکر می کنند که نوشیدن آب به تنهایی برای بدن کافی است اما باید بدانند که در هنگام عرق کردن علاوه بر دفع آب بدن ، نمک نیز دفع می شود . پس خوردن آب به تنهایی برای بدن کافی نیست و باید در عین حال توجه کرد که استفاده زیاد از نمک هم توصیه نمی شود.

...............................................................................................................................................................

شوك الكتريكي

مكانيسم

باعث دپولاريزاسيون تمام سلول هاي قلب مي شود و رپولاريزاسيون به دنبال آن به گره ي سينوسي-دهليزي اجازه ي رهبري قلب را مي دهد.

انواع شوك

الف)دفيبريلاسيون(شوك الكتريكي غير سينكرونيزه)

اين نوع شوك غير هماهنگ با ريتم قلبي است و در موارد زير استفاده مي شود:

VF(فيبريلاسيون بطني)      1.

VT(تاكيكاردي بطني بدون نبض)     2.

3.فلوتر بطني

در موارد بالا در سريع ترين زمان ممكن بايد به بيمار شوك داد.ابتدا با 200 ژول شوك مي دهيم.اگر مؤثر نبود با 300 ژول  واگر باز هم مؤثر نبود با 360 ژول شوك داده مي شود.

در اطفال شوك الكتريكي به ميزان 2 ژول به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن استفاده مي شود.در صورت عدم جواب شوك الكتريكي با دو برابر ميزان اوليه ادامه مي يابد.

 

محل قرار دادن پدل هاي دستگاه شوك

يكي در سمت راست جناغ در سطح دومين فضاي بين دنده اي (قاعده ي قلب)

ديگري در امتداد خط ميد كلاويكولار (ميان ترقوه اي) در فضاي پنجم بين دنده اي

 

اندازه ي سطح پدل ها

در بالغين: 5/8 در 12 سانتي متر

در اطفال بزرگتر از يك سال نيز مي توان از پدل هاي بالغين استفاده كرد.

 

 

VF انواع

 

(FINE VF)      1.نرم

) COARSE VF)   2.خشن

در فيبريلاسيون بطني نرم پيش آگهي بد است و با دادن آدرنالين بايد نوع نرم را به خشن تبديل كرد تا به شوك بهتر جواب دهد.

در موارد زير سلول هاي ميوكارد به دفيبريلاسيون جواب نمي دهند:

1.كاهش اكسيژن

2.كاهش درجه حرارت

3.اسيدوز

4.عدم تعادل الكتروليتي

در موارد ذكر شده با رفع علت از دفيبريلاسيون استفاده مي شود.

ب) كارديوورسيون(شوك الكتريكي سينكرونيزه)

    دارند. مانند:QRS  براي قطع آريتمي هايي است كه كمپلكس

و تاكيكاردي بطني نبض دار. PAT-PSVT-AF

كارديوورسيون عبارت است از وارد كردن مقدار معيني انرژي الكتريكي (معمولا كم) به قلب در زمان مناسب.به     R كه مرحله ي آسيب پذيري قلب است فاصله داشته و همزمان با موج T طوري كه تخليه ي شوك از موج باشد.

اگر شوك غير سينكرونيزه به بيمار داراي نبض داده شود احتمال بروز فيبريلاسيون بطني  وجود دارد.

را دارد. R   براي مانيتورينگ در كارديو ورسيون بايد از ليدي استفاده كرد كه بزرگترين موج

نكاتي در مورد شوك الكتريكي:

 .  بوده و طي 48 ساعت گذشته ديژيتال مصرف نكرده باشد NPO *در شوك كارديوورسيون بايد بيمار

*هنگام استفاده از شوك اكسيژن را قطع كنيد.چون خطر جرقه و يا انفجار وجود دارد.

*شوك بايد در مرحله ي بازدم داده شود.چون در اين مرحله فشار قفسه سينه كمتر است.

*هنگام شوك دادن فشار وارده بر پدل ها در بالغين 10 تا 14 كيلوگرم باشد.

*شوك قلبي سبب افزايش آنزيم هاي قلبي در خون مي شود.

 اگر براي درمان  فيبريلاسيون دهليزي از شوك استفاده كرديم براي جلو گيري از رها شدن آمبولي بايد به مدت دو هفته داروهاي ضد انعقاد استفاده شود.

در اين موارد نبايد از شوك الكتريكي استفاده كرد

1. بيماران با 5 سال سابقه ي فيبريلاسيون دهليزي همراه با هايپر تروفي دهليزها

2. موارد فيبريلاسيون دهليزي ناشي از هايپر تيروييدي.

..................................................................................................................................................

...............................................................................................................................................................................

سجده بيشتر مصونیت بيشتر از بیماری

 بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد سجده در نماز بسياري از بيماري‌ها مثل سردرد ، گرفتگي‌هاي عضلاني، تورم گردن، خستگي، کم هوشي و بسياري از بيماريهاي جسمي و روحي را از بين مي‌برد‌. پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهد موج هاي الکتريکي براي جسم انسان ضروري است. عجيب اين که بهترين راه براي خالي کردن بارهاي الکتريکي زماني است که انسان رو به قبله و در حالت سجده باشد. رو کردن به سوي مکه مکرمه (قبله) ، بهترين حالت خالي شدن بارهاي الکتريکي است ، زيرا سجده انسان را از بيماري مصون مي‌دارد.علاوه بر اجر و ثواب، يکي از لطف و کرامت هاي خداوند به بندگانش اين است که در اداي نماز ، سلامتي نيز مي‌دهد. بدین خاطر است که وقتي قلب انسان از حرکت مي‌ايستد با چند شوک الکتريکي با اذن و اراده خداوند ، قلب دوباره به کار مي‌افتد و زندگي مجدداً شروع مي‌شود. اما هرگاه اين بارهاي الکتريکي در بدن زياد شود براي بدن انسان مضر خواهد بود. بر انسان لازم است که اين بارهاي الکتريکي را از بدن خود خارج کند. انسان بارهاي الکتريکي زائد را ، به خصوص در عصر حاضر که بدن وي در محاصره امواج مختلف الکتريکي و الكترومغناطيسي است، احساس مي‎کند. بهترين راه خالي کردن بدن از اين بارهاي الکتريکي خارج کردن آن بدور از داروها و آرامش بخش هاي شيميائي و عوارض جانبي آنهاست. سجده بارهاي الکتريکي را از بدن خارج مي‎کند. در اين مطالعات به اين نتيجه رسيده‌اند که انسان در حالت سجده ، در تماس با زمين تمام بار الکتريکي زائد بدنش خارج مي‌شود. زيرا در سجده هفت عضو انسان با زمين در تماس مستقيم قرار مي‌گيرد.

پيامبر(ص) نيز در مورد سجده فرموده‌اند: امر شده‎ام به سجده کردن بر هفت عضو ؛ پيشاني، دو دست، دوپا و دو زانو

بارهاي الکتريکي به آساني از اين هفت عضو به زمين دفع مي‌شوند و بدين خاطر انسان از بيماري هايي همچون سردرد و گرفتگي عضلات رهايي مي‎يابد. تداوم در نماز يك شفاى الهى است كه تمام بيمارى‏هاى جسمانى را از انسان دور كرده و از ابتلا به بيمارى پيشگيرى مى‏كند. هنگام نماز همه بخش‏هاى بدن به تحرك در آمده و همين امر باعث حفظ و تقويت آنها مى‏شود. سجده، فشار خون را پايين مى‏آورد و هر چه زمان سجده طولانى‏تر باشد به همان نسبت فشار خون پايين مى‏آيد. اين محقق معتقد است انسان در طول روز به خاطر پوشش جوى مقاديرى از انرژى الكترواستاتيك بارگيرى مى‏كند كه بر دستگاه عصبى وى فشار آورده و بايد از آن رهايى يابد. قرار گرفتن در حالت سجده به خاطر ارتباط با زمين، اين حجم انرژى را دفع مى‏كند.

نكته: سجده بر خاك يا آنجه از زمين است؛ اين خاصيت را قطعي تر و سريع تر مي كند؛ و لااقل در سجده پيشاني با خاك تماس داشته باشد.

توصيه هاي بهداشتي براي مصرف فراورده هاي خام دامي

گرد آورنده : خانم ليلا رياحي مسئول واحد بهداشت بیمارستان حضرت زهرای مرضیه (س)

گوشت قرمز

ويژگي هاي ظاهري

رنگ گوشت بايد به رنگ طبيعي گوشت باشد.

سطح خارجي بايد بدون رطوبت باشد و هيچ گونه بوي غير طبيعي مانند بوي ترشيدگي يا تعفن احساس نشود.

گوشت ( عضلات ) بايد داراي قوام خاص بوده و نبايد نرم و لزج يا خشك و چروكيده باشد .

گوشت قرمز بايد كاملا تميز و عاري از خونمردگي ضربه بيماري و يا ذرات غير قابل رويت باشد.

چربي بايد سفت و سفيد و يا متمايل به سفيد بوده و بدون بو باشد.

گوشت قرمز منجمد بايد عاري از هر گونه لكه هاي رنگي ناشي از قارچ زدگي و آثار سوختگي ناشي از انجماد باشد.

گوشت قرمز منجمد بايد در مدت كوتاهي پس از بيرون آوردن از فريزر ( برودت حداقل 18 درجه زير صفر ) به فروش برسد و تا زمان مصرف يخ زده باقي بماند .

گوشت قرمز تازه ( منجمد ) بايد در بسته بندي بي عيب فاقد خونابه دست نخورده و داراي نشانه گذاري مربوط برابر ضوابط عرضه گردد .

عمر ماندگتري گوشت تازه ي گاو و گوساله لاشه اي در برودت يخچال پنج روز و در صورتي كه منجمد بسته بندي شده باشد 12 ماه ( گوشت گوسفند تازه 3 روز و منجمد بسته بندي 9 ماه مي باشد .

شرايط نگهداري گوشت قرمز تازه در يخچال صفر تا 4 درجه و گوشت منجمد در فريزر هاي 18 تا 22 درجه زير صفر مي باشد .

ويژگي هاي ظاهري گوشت چرخ كرده

رنگ گوشت چرخ كرده بايد به رنگ طبيعي گوشت دام  مربوط باشد و هيچ گونه رنگ غير طبيعي در آن مشاهده نگردد .

هيچ گونه بوي غير طبيعي مانند ترشيدگي يا تعفن نبايد احساس شود .

استفاده از اندام هايي مانند پستان طحال ريه مثانه نخاع بافت هاي غضروفي و غده اي رگ و پي چربي هاي صفاقي گوشت سر و صورت و اندام هايي كه از نظر شرعي مصرف آن منع شده است در توليد گوشت چرخ كرده ممنوع است .

گوشت قرمز چرخ كرده تازه منجمد بايد در بسته بندي بي عيب و دست نخورده و داراي نشانه گذاري و بر چسب برابر ضوابط عرضه گردد .

ويژگي هاي ظاهري گوشت شتر مرغ

به رنگ طبيعي (قرمز تيره ) و داراي رشد لازم و كافي باشد .

بدون هر گونه تغيير  رنگ خون مردگي و آثار تورمي باشد .

كاملا تميز و عاري از ذرات خارجي و هر گونه آلودگي و علايم بيماري باشد .

داراي سفتي و قوام طبيعي باشد .

هيچ گونه بوي غير طبيعي مانند ترشيدگي يا تعفن نبايد احساس شود .

چربي ها به رنگ سفيد و طبيعي بوده و بدون هر گونه بوي غير طبيعي باشد .

اندرونه هاي شكمي و سينه اي بايد :

به طور كامل تخليه شده باشد و كاملا تميز باشد .

تميز و عاري از هر گونه پارگي تورم له شدگي يا تغيير رنگ باشد .

داراي رنگ و قوام طبيعي بوده و هيچ گونه بوي غير طبيعي مانند ترشيدگي يا تعفن نداشته باشد .

ويژگي هاي ظاهري گوشت بو قلمون

پوست بدن : به رنگ سفيد رو شن ودر قسمت پاها كمي تيره تر بوده و بدون هر گونه پارگي تورم خون مردگي تغيير رنگ و يا خراش باشد . كاملا تميز و عاري از پر ذرات خارجي و هر گونه آلودگي باشد.

ماهيچه ها ي اسكلتي : به رنگ سفيد و فاقد هر گونه تغيير رنگ خون مردگي و آثار تورمي بوده و داراي سفتي باشد .

بو : هيچ گونه بوي غير طبيعي مانند ترشيدگي يا تعفن نبايد احساس شود .

اندرونه هاي شكمي و سينه اي : كاملا تميز و عاري از هر گونه پارگي تورم له شدگي و يا تغيير رنگ باشد . داراي رنگ و سفتي طبيعي بوده و هيچ گونه بوي غير طبيعي از آن به مشام نرسد .

ويژگي هاي ظاهري ماهي تازه و فاسد

 

ماهي فاسد

ماهي تازه

موارد قابل توجه

بوي غير طبيعي مانند بوهاي اسيدي تند و يا آمونياكي

بو ي گياهان دريايي مرداب در ماهيان آب شيرين

بو

فاقد درخشندگي و جلاي فلزي و داراي كدورت

جلاي فلزي و رنگ زنده

منظره ي عمومي

شل و وارفته بوده به طوري كه اثر انگشت باقي مي ماند

سفت و سخت بوده و اثر انگشت روي آن باقي نمي ماند.

مقاومت گوشت

سطح خارجي خشك و آغشته با موكوس چسبناك

سطح خارجي مرطوب و فاقد ترشح غير طبيعي

ترشحات

فلس ها سست و بلند شده و كدر و چسبناك

فلس ها محكم و چسبيده به پوست درخشان و مرطوب

فلس ها

كدر و نرم لكه هاي قرمز روي عنبيه

درخشان و شفاف تمام حدقه را در بر گرفته و عنبيه زرد طلايي است .

چشم

نيمه باز چسبناك و در سطح داخلي لكه هاي قرمز و...

چسبيده به حفره  مرطوب بدون لكه در سطح داخلي

سر پوش برونش ها

خاكستري يا قرمز تيره  خشك بوي آمونياكي

صورتي يا قرمز مرطوب و درخشان بوي طبيعي

برونش ها

نرم و بر آمده با لكه ي آبي رنگ يا سبز روي خط شكمي

سفت و با رنگ و جلاي طبيعي بدون هر گونه لكه قرمز يا سياه

شكم

باز و شل

سفت و منقبض و قيفي شكل

مجراي دفعي

رنگ تيره قوام سست بوي نامطبوع

از نظر رنگ قوام و بو كاملا طبيعي است .

امعا و احشا

ستون فقرات به راحتي از عضلات جدا مي شود.

كاملا متصل به عضلات و به سختي جدا مي شود

ستون فقرات

فاقد تردي فاقد رنگ صدفي فاقد شفافيت

ترد با درخشندگي صدفي و شفاف طبيعي

عضلات

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

حکایات بزرگان

شعری از قا آنی

پيركي لال سحرگاه به طفلي الكن
مي شنيدم كه بدين نوع همي راند سخن

كاي ز زلفت صصصبحم شاشاشام تاريك
وي ز چهرت شاشاشامم صصصبح روشن

تتترياكيم و بي شششهد للبت
صصصبر و تاتاتابم رررفت از تتتن

طفل گفتا : مممن را تتو تقليد مكن
گگگم شو ز برم اي كككمتر از زن

مي مي مي خواهي ممشتي به ككلت بزنم
كه بيفتد مممغزت مميان ددهن؟

پير گفتا كه ووالله كه معلوم است اين
كه كه زادم من بيچاره ز مادر الكن

به ههفتاد و ههشتاد و سه سال است افزون
كه كه گنگ و لالالم بخخلاق ز من

طفل گفتا: خخدا را صصصد بار ششكر
كه برستم ز جهان از مملال و ممحن

مممن هم گگگنگم مممثل تو تو تو
تو تو تو هم گگگنگي مممثل مممن
/////////////////////////////////////////////////
حکایت

 

روزی کریم خان زند در دیوان مظالم نشسته بود ، شخصی فریاد برآورد و کمک طلبید کریم خان از او پرسید کیستی ؟

آن شخص گفت : مردی تاجر پیشه ام و آن چه داشتم از من دزدیدند .

کریم خان گفت: وقتی مالت را دزدیدند تو چه کردی؟

تاجر گفت : خوابیده بودم

کریم خان گفت چرا خوابیده بودی ؟

تاجرگفت چنین پنداشتم که تو بیدار هستی.

...............................................................................................................................................................................

خلاصه علوم

اوّل آن که تا راست به اتمام نرسد دروغ نگویم .

دوّم آنکه تا حلال منتهی نگردد دست به جانب حرام دراز نکنم .

سوّم آنکه تا از تفتیش عیوب خود فارغ نشوم به جستجوی عیب مردم نپردازم.

چهارم آنکه تا رزق خداوند کریم به آخر نه انجامد به در هیچ مخلوقی التجا نبرم .

پنجم آنکه تا قدم در بهشت ننهم از کید شیطان و غرور نفس نافرمان ایمن نباشم.

...............................................................................................................................................................................

در جلسه‌اي به يكي از شعراي معاصر تكليف خواندن شعر كردند شاعر به رسم معمول شعرا تأمّلي كرد و

 

گفت: نمي‌دانم چه بخوانم كه تا به حال نخوانده‌ باشم?!

شخصي آنجا بود سرش را بلند كرد وگفت: من بگويم

گفت: بگو

گفت: نمازت را بخوان

...............................................................................................................................................................................

در انتظار  يار بي ياور...

اي دل بشارت مي دهم خوش روزگاري مي رسد             يا درد و غم طي مي شود يا شهرياري مي رسد

اي منتظر غمگين مشو قدري تحمل بيشتر                      گردي به پا شد در افق گويي سواري مي رسد...

//////////////

نشسته غرق تماشاي شيعيان خودش                            كسي نيامده جز او سر قرار خودش

چه انتظار عجيبي است اين كه شب تا صبح                       كسي قنوت بگيرد به انتظار خودش...

///////////////////////////

قطعه ي گمشده اي از پر پرواز كم است                      يازده بار شمرديم ولي باز كم است

اين همه آب كه جاريست نه اقيانوس است                  عرق شرم زمين است كه سرباز كم است

///////////////////////////////////

گذشت سن حضورت ز سن نوح ولي                            شمار مردم كشتي نكرده تغييري...   

  ////////////////////////////////

  تا به کی از هجر خود خون در دل ما می کنی                    بی تو ما خون می خوریم و تو تماشا می کنی                    

سال ها در انتظارت دیده بر در دوختیم                              یوسف زهرا چرا امروز و فردا می کنی......

========================================================================= دقایقی با زنده یاد قیصر امین پور

 

می خواهمت چنانکه شب خسته خواب را

می جویمت چنان که لب تشنه آب را

محو تو ام چنانکه ستاره به چشم صبح

یا شبنم سپیده دمان آفتاب را

بی تابم آن چنان که درختان برای باد

یا کودکان خفته به گهواره تاب را

بایسته ای چنان که تپیدن برای دل

یا آن چنان که بال پریدن عقاب را

حتی اگر نباشی، می آفرینمت

چونان که التهاب بیابان سراب را

ای خواهشی که خواستنی تر ز پاسخی

با چون تو پرسشی، چه نیازی جواب را

////////////////

سرا پا اگر زرد و پژمرده‌ایم
ولی دل به پاییز نسپرده‌ایم
چو گلدان خالی لب پنجره
پر از خاطرات ترک خورده‌ایم
اگر داغ دل بود ما دیده‌ایم
اگر خون دل بود ما خورده‌ایم
اگر دل دلیل است آورده‌ایم
اگر داغ شرط است ما برده‌ایم
اگر دشنه دشمنان، گردنیم
اگر خنجر دوستان، گرده‌ایم
گواهی بخواهید: اینک گواه
همین زخم‌هایی که نشمرده‌ایم
دلی سربلند و سری سر به زیر
از این دست عمری به سر برده‌ایم

////////////////////////////////////////

خسته‌ام از آرزوها، آرزوهاي شعاری
شوق پرواز مجازی، بال های استعاری
لحظه‌های كاغذی را روز و شب تكرار كردن
خاطرات بايگانی، زندگي های اداری
آفتاب زرد و غمگين، پله‌هاي رو به پايين
سقف هاي سرد و سنگين، آسمان هاي اجاري
با نگاهي سرشكسته، چشم هايي پينه‌بسته
خسته از درهای بسته، خسته از چشم‌انتظاری
صندلي های خميده، ميزهای صف‌كشيده
خنده‌های لب پريده، گريه‌های اختياری
عصر جدولهای خالی، پاركهای اين حوالی
پرسه‌های بی‌خيالی، صندلي های خماری
سرنوشت روزها را روی هم سنجاق كردم
شنبه‌های بی‌پناهی، جمعه‌های بی‌قراری
عاقبت پرونده‌ام را با غبار آرزوها
خاك خواهد بست روزی، باد خواهد برد باری
روی ميز خالی من، صفحه‌ی باز حوادث:
در ستون تسليت‌ها نامی از ما يادگاری

/////////////////////////////////

حرف‌های ما هنوز ناتمام ....
تا نگاه می‌کنی :
وقت رفتن است
باز هم همان حکایت همیشگی!
پیش از آن‌که با خبر شوی
لحظه‌ی عزیمت تو ناگزیر می‌ شود
آی .....
ای دریغ و حسرت همیشگی
ناگهان  چقدر زود
                     دیر می‌شود!
/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////


دل من آرام باش

كم به ديوار بكوب

كم از اين چشم پر از خون شده آهنگ بزن

كم به سر چشمه ي احساس تنم چنگ بزن

لحظه لحظه بي صدا سوختنم كافي نيست؟

در قمار زندگي باختنم كافي نيست؟

دل من آرام باش

فرياد نزن نامش را ... مي شنود

او در اين نزديكي است

نزديك تر از نفسم...

او درون همه رگ هاي تنم جا مانده

و من آهنگ قدم هايش را

از ته كوچه ي صد خاطره ام مي شنوم

و همين براي من

و براي تو شكسته دل من    تسكين است

قلب من همواره    به اميد ديدنش مي ماند

تا ابد من او را

در ميان خاطرات كهنه ام مي يابم

لحظه ي ديدارش ... در ميان اشكم ... با دلم مي گويم

دل من آرام باش

كم به ديوار بكوب...

شعر از مريم منصوري پرستار اورژانس

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////یوسف خورشیدی سه شنبه نوزدهم مهر ۱۳۹۰  نظر بدهید!

آخرین مطالب ارسالی
بهارنامه2
ّّّّّّّّبهار نامه

مسموميت با ديگوكسين
پنج غذای طلایی برای زنان
سبوس(گندم و برنج) وخواص آن
تفاوت آمیو دارون و لیدوکایین در درمان آریتمی ها
شگفتیهای ذهن
تأثیرات بسیار عجیب و باور نکردنی رنگها
اشک دلقک
آمار کاربران
 
چه کسانی به ما لینک دادند؟

نوسندگان

لینک دوستان

بخش ویژه

صفحه اصلي  |  آرشیو |  لینکستان  |  تماس با ما |  طراح قالب